FAQ KAJAKARSTWA

Przydatne informacje na spływie kajakowym

Przed spływem warto zapytać o  poziom trudności szlaku. Ale nawet na najłatwiejszym szlaku przy złej pogodzie może być niebezpiecznie. Pamiętajcie o kamizelkach asekuracyjnych lub ratunkowych, zawsze trzeba je mieś zapięte na spływie kajakowym. Dla wielu jest to niepotrzebny balast w kajaku, tymczasem  mogą one uratować wam życie. Szczególnie jest to ważne  przy wietrznej pogodzie, nie pływajcie bez kamizelek.

Dziecko w kajaku, oczywiście. Pod warunkiem, że jest w kamizelce asekuracyjnej bądź ratunkowej i pod opieką osoby dorosłej! Kajak to taka mała łódka, bardziej zwrotna niż żaglówka czy statek, więc to kajakarz ustępuje większym jednostkom. Zawsze zachowuj bezpieczny odstęp od promów i statków, a na jeziorach trzymaj się brzegu.

069
064

Nocny spływ, nigdy samemu.Pamiętaj, że pomoc w ciemnościach będzie bardzo trudna lub wręcz niemożliwa, a o wypadek w takich warunkach nie trudno. Po zmroku nie zauważysz  konarów drzew, kamieni, tam i progów wodnych. Odradzamy spływy nocne, chyba że z naszą eskortą!

Nigdy nie wsiadaj do kajaka po spożyciu alkoholu lub zażyciu środków odurzających. Spowolnienie reakcji i wzrost brawury to bardzo nie sprzyja bezpieczeństwu na wodzie. Do tego mogą spotkać Cię sankcje ze strony odpowiednich służb! Zawsze warto zebrać informacje o szlaku. Im więcej wiemy o danej rzece, tym lepiej. Zawsze dobieraj trasę do swych możliwości.

Największym niebezpieczeństwem dla kajakarza na rzece to spiętrzenie wody. Trzeba wiedzieć, gdzie znajdują się  tamy, progi wodne i tamy. Nie przepływaj takich miejsc. Lepiej przenieść kajak niż ryzykować niebezpieczna wywrotkę. Kajakarz kajakarzowi pomoże. Dobry zwyczaj mówi, że nie zostawia się innych na wodzie w potrzebie. Warto pamiętać o tej zasadzie, kto wie, może samemu też kiedyś się przyda

Nie zwlekaj
i skontaktuj się z nami
JUŻ TERAZ!